A PENÉSZRŐL

Ha a penész megjelenik otthonunkban a falakon könnyen átterjedhet a ruhaneműkre, könyvekre és akár a játékokra is. A penész tulajdonképpen különböző gombafajták összefoglaló neve. A penész legnagyobb veszélyét a gombaspórák jelentik amely bekerülnek a levegőbe és jelen vannak a helyiség minden pontján. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azon az állásponton van, hogy a penészes környezet számos egészségügyi kockázatot jelent, mely különösen a légzőszervi panaszoktól szenvedőknek veszélyes.

A penészgombák melléktermékei erőteljesen allergizálhatnak, irritálhatják a szemet, a tüdőt, az orr nyálkahártyáját, bőrt és a torkot is, még akkor is, ha egyébként nem allergiásak. A penészérzékenység hasonló tünetekkel járhat, mint bármilyen más allergia. A légzőszervi betegségtől szenvedőknél vagy a legyengült immunrendszerűeknél a penész fokozhatja a már meglévő betegségek tüneteit, de akár újabb betegségeket is okozhat. Különösen az asztmások vannak veszélyben. Bizonyos penészgombafajták súlyos tüdőbetegségeket, fertőzéseket okozhatnak.

A penészgombák levegőben szálló spóráit ha akarjuk, ha nem, belélegezzük, de az nem mindegy, hogy milyen koncentrációban. A penészgombák elsősorban magas, 70 % feletti relatív páratartalom mellett gyorsan növekedő egyszerű tápanyag igényű gombák amelyek nagyszámú parányi, a levegő mozgásával könnyen tovajutó spórát termelnek. (A penészspórák emellett igen mostoha körülmények között is képesek túlélni, kivárni a megtelepedésre alkalmas időpontot. Növekedésükhöz nedves környezet szükséges, egyes fajok vízben élnek. Hőmérsékletigényük változó, vannak közöttük hidegtűrők vagy forró környezetet igénylők is, van amelyik 4 °C-on is nő, így a hűtőszekrényben tárolt élelmiszer sincs tőle teljes biztonságban. Képesek lehetnek megélni az Antarktisz fagyott talajában, az antibakteriális szappanok felszínén vagy akár a repülőgép-üzemanyagban.)

A penészspórák mérete 1 és 100 μm között változik és ennek megfelelően a légzőrendszer különböző mélységéig juthatnak le. A spórák által kiváltott allergiás tünetek a spórák megtelepedési helyével állnak összefüggésben: az orrjáratokban megtelepedett, 10 μm-nél nagyobb spórák allergiás náthát, a hörgőkbe és a hörgőcskékbe jutott 4-10 μm méretű spórák asztmát, míg a léghólyagokba jutott, 4 μm-nél kisebb spórák alveolitist (a léghólyagok falának gyulladását) is okozhatják. Bár nem mindegyik penészspóra mérgező, szinte az összes irritálja a nyálkahártyákat. Emiatt egy idő után szemviszketés, orrfolyás, torokkaparás, köhögés jelentkezik. Ha pedig sokáig kitesszük magunkat a rossz levegőnek, akkor allergia, asztma, más krónikus légúti betegségek is kialakulhatnak. De a penész bizonyítottan felelős lehet a bőrproblémák, a depresszió, néhány szív- és érrendszeri kórkép, illetve csont- és ízületi megbetegedésekért is.


KEDVEZMÉNYES, SZEMÉLYRE SZABOTT ÁRAINKRÓL VALAMINT A KEZELÉS MENETÉRŐL ÉRDEKLŐDJÖN MUNKATÁRSUNKNÁL.

Hívható a hét minden napján 8:30-19:00 -ig

KAPCSOLAT

A legveszélyeztetettebbek a gyermekek

A penészes lakásban élő gyermekek egészségi állapota – összehasonlítva a nem penészes lakásban élő gyermekekével – minden tekintetben sokkal rosszabb volt. A penészes lakásban élő gyermekeknél 62%-kal gyakoribb volt a bronchitiszes, 67%-kal az asztmás, 67%-kal az allergiás tünet. A betegség fogalmát ki nem merítő különféle gyermekkori panaszokat is 37%-kal nagyobb arányban jelezték azon gyermekek szülei, akik penészes lakásban éltek, sot a neurotikus, depressziós panaszok többlet-kockázata is 70%-os volt) főleg az újszülöttek, hiszen a penész nemcsak allergiát okoz, de a többi allergénnel szemben is túlérzékennyé tesz. Így akár más típusú allergiák is kialakulhatnak miatta. Ha pedig valamilyen okból legyengül az immunrendszer, akkor egyes penészfajták a tüdőszövetet is megtámadhatják. Olyannyira, hogy a kialakuló penésztelepek akár halálos fertőzéseket is okozhatnak.


A PENÉSZ ÉS AZ ÉTELEK

Káros egészségügyi hatások


Vannak ételek, amelyeknek kimondottan jót tesz a penész, és fogyaszthatóak, ebben az esetben azonban nemespenészről van szó, ami nem ugyanaz, mint a romlott ételeken megjelenő penészesedés. A bomlási természetes velejárója a penész, mely idővel megjelenik az ételeken. A gombafonalak mélyen megvetik magukat az élelmiszerben, így lehet, hogy azt gondoltad, eltávolítottad a penészes részt, de nem így van. A komoly bajt a mycotoxin nevű anyag jelenti, mely a penész egyik vegyülete, amely rendkívül káros egészségügyi hatásokkal bír.

Allergiás reakciók, asztmatikus tünetek

A penész melléktermékei olyan allergizáló anyagokat tartalmazhatnak, amelyek irritálhatják az arra érzékenyek nyálkahártyáját és légzőszerveit. A penészgomba emberre-állatra egyaránt hat, tehát penészes ételt ne adj a házi kedvencednek se, mert őt is meg fogja viselni.

Hányinger és gyomorpanaszok

A penész toxikus anyagai igen gyorsan mérgezőek, a gyomorba kerülve hirtelen reakciókat válthatnak ki. Hasmenéssel járó gyomorgörcs és hányás is jelentkezhet egyidejűleg.

Bőrkiütés és viszketés

A magas nedvtartalmú élelmiszerekben a penészgombával együtt könnyebben elszaporodhatnak egyes baktériumok is. Ha gyanús küllemű és állagú ételt ettél, és utána rád nem jellemző módon kipirul, felduzzad vagy viszketni kezd a bőröd, akkor biztosan az ennivalóban található penészgomba a hibás.

Allergiás reakciók, asztmatikus tünetek

Főleg az olyan ételben, amelyben őrölt magvak vannak, penészedés után kialakulhat az aflatoxin, amely a nevében hordozza mérgező jellegét. Ez egy brutális gombaméreg, az úgynevezett karcinogén, vagyis rákkeltő vegyületek közé tartozik. Mogyoróban és gabonafélékben alakulhat ki, ezért is tilos penészes magvas kenyeret vagy péksüteményt bármilyen formában fogyasztani.

Kerüld el inkább a penészt!

Ha látványosan és foltokban megjelenik a penész az ételen, próbáld meg teljesen elkerülni. Ne szagolj bele a romlott ételbe, mert egyes spórafajtákat fel is szippanthatsz vele. A keményebb ételekről leszelheted a romlott részt, de ujjnyi vastagsággal elkülönítve a még éptől. Ne kapargasd a penészes részt, mert ezzel is csak szétterjeszted a penészgombákat. Ha az ételt teljesen befedi a penész, zacskózd be, és úgy dobd ki. A penészgombás élelmiszer helyét fertőtleníteni érdemes, és a mellette lévő ételeket is le kell ellenőrizni, hogy gombamentesek maradtak-e.


A PENÉSZ KIALAKULÁSÁNAK OKAI

PÁRATARTALOM:


Optimális hőmérséklet és páratartalom a lakásban.
Természetesen nem mindegy, hogy milyen helyiségekről és a család mely tagjairól van szó. Más ugyanis az optimális levegőminőség a nappali, illetve a hálószoba, vagy egy idősebb és egy fiatalabb családtag esetén. Nincs egyértelmű álláspont arra nézve, hogy pontosan milyen hőmérséklet és páratartalom mellett legmagasabb a komfortérzetünk és legalacsonyabb az egészségre káros hatások kockázata. Mindenki a saját igényeihez mérten alakítsa környezete levegőjét.

Hány fok legyen a lakásban?
Az általános vélekedés szerint a nappali levegője ideálisan 21-22 °C hőmérsékletű. A hálószobában legkellemesebb a 18-19 °C, de kisgyermekeknél, kiváltképpen csecsemőknél ennél egy-két fokkal magasabb hőmérséklet kívánatos. Az éjszakai komfortot ne a fűtés teljesítményének növelésével, hanem a hálóruha és a takaró megfelelő választásával teremtsük meg. A túl meleg levegőjű hálószoba rontja az alvás minőségét: nehezebb az elalvás, az alvás felületesebb lesz, a mikro ébredések és az éjszakai felriadások száma is megnövekszik. A nappal használatos helyiségek melegebbre való felfűtése, bágyadttá és enerválttá tesz, rontja a gondolkodást, csökkenti a reakcióidőt.

Miért fontos a megfelelő hőmérséklet?
A hálóhelyiségek és a nappali élet színtereinek, az ideálisnál hidegebb levegője a nyálkahártyák védekezőképességét csökkenti, így könnyebben alakulnak ki felső és alsó légúti panaszok: orrfolyás, torokfájás, köhögés. Emellett a kellemes komfortérzetet nyújtó hőmérséklettől bármely irányba való eltérés, jelentősen rontja a helyiségben tartózkodók komfortérzetét. Legjobb, ha minden helyiség külön termosztáttal van felszerelve, vagy hőmérséklete más módszerrel külön szabályozható, hogy az ott élők saját igényeiknek megfelelően tudják változtatni a szoba levegőjének hőmérsékletét. Ugyanakkor ne legyen 1-2 °C-nál nagyobb differencia a különböző életterek között, főleg nappal, mivel a túl nagy különbségek szintén fogékonyabbá teszik a szervezetet a légúti betegségek kialakulására. A levegő hőmérséklete mellett, a páratartalom is nagyon lényeges összetevője a minőségnek. Az egészséges ember számára a 40-55 százalékos páratartalom az optimális, mind a komfortérzet, mind az egészségmegőrzés céljából. A túl alacsony páratartalom kiszáradásra hajlamosít: ilyen környezetben a nyálkahártyák irritációja könnyebben kialakul. Ennek jelei: a szemek szárazsága, égő érzése; torokkaparás, szájszárazság; a légutak nyálkahártyájának irritációját száraz köhögés jelzi. A száraz levegő bőrünket is szárítja, ezért a bőr megfelelő ápolására is fokozottan ügyelnünk kell. A levegő párásítása könnyen megoldható: telepítsünk növényeket a helyiségekbe, használjunk hagyományos vagy elektromos párologtató, illetve párásító készüléket. A fűtésszezonban sem szabad megfeledkezni a kellő mennyiségű folyadékfogyasztásról, ami belülről pótolja testünk fokozott páraleadását. A levegő túl magas páratartalma sem egészséges, ugyanis kedvez számos kórokozó, atka és penészgomba elszaporodásának valamint a dohos szag kialakulásának. A levegő páratartalma befolyásolja hőérzetünket: magasabb páratartalmú levegőt melegebbnek, alacsonyabb páratartalmút hűvösebbnek érzünk. Ennek ismeretében alakítsuk környezetünk levegőjének minőségét, egy jó taktikával fűtésköltségeink jelentős csökkentése is elérhető.

FIGYELEM!

A ruhaszárítón vagy a radiátoron szárított ruhák akár 30%-kal is megemelhetik a szoba páratartalmát így akár az ideálisból egyből magas páratartalom lesz, ami meg kifejezetten kedvez néhány penészgomba elszaporodásának. Fontos, hogy ha a lakásban szárítják a ruhákat, fokozottan figyeljenek a helyiség levegőjének páratartalmára akár úgy is, hogy egy párátlanító készüléket üzemeltetnek. A párátlanító készülék használata nem csak a páratartalom ideális szinten tartásában segít, ezzel megelőzve a penészesedés kialakulását, de a kiteregetett ruhák is gyorsabban száradnak.


DOHOS SZAG = PENÉSZ

A dohos szagot a levegőben lévő penészgombaspórák okozzák. Minél erősebb a dohos szag, annál fertőzöttebb a helyiség levegője a penészgomba spórákkal!

A kellemetlen, dohos szagot csupán elnyomják a légfrissítők. Ha végleg meg akar szabadulni a dohos szagtól először a penészt és a spórákat és végül a penészesedés okát kell megszüntetnie!

Ha lehet, minél kevesebb időt töltsön penészes környezetben!



PUSZTÍTSUK EL ÉS TÜNTESSÜK EL A PENÉSZT!

A penész egy élő szervezet. Ha meg akarunk szabadulni tőle akkor nem elég ha csak a penésztelepeket tüntetjük el, a spórákat is el kell pusztítani, mert e nélkül a penész hamar újra megjelenik!

A dohos szagot okozó penész gyakran még nem látható amikor már a szagát érezzük a levegőben. Nagyon fontos, hogy ha a dohos szagot meg akarjuk szüntetni akkor a penészt mindenhonnan el kell távolítani. Ez általában a nehéz feladat, mert a penész gyakran bújik meg a szekrények mögött vagy más nehezen hozzáférhető helyeken.

Az élő penész festéssel nem tüntethető el véglegesen. Ha az elő penészt lefesti, akkor az nagyon hamar átjut a festékrétegen és tovább terjeszkedik!

Számos esetben úgy igyekeznek a penészképződést megelőzni, hogy a penészgombák növekedését, szaporodását gátló anyaggal impregnálják a tapétát, a parkettát vagy ilyen anyagot kevernek a falfestékhez. Ezek a penészképződés megakadályozása szempontjából kétségtelenül hasznos megoldások azonban más irányú veszélyeket rejthetnek magukban: kipárolgásuk esetleg egészségkárosító lehet. Ennek legnyilvánvalóbb példája a formaldehiddel impregnált tapéták és parketták, amelyek jelentős a formaldehid kibocsátása.

Tipp:

Penészes helység festése előtt mindenképpen ajánlott egy penészmentesítő kezelés elvégzése. Vigyázat! A dohos szag könnyen beissza magát a bútorkárpitokba, lakástextilekbe, könyvekbe. Ha a könyveket hosszú ideig dohos helyen tároljuk, átveszik a penész kellemetlen szagát.


Miért az ózon a legjobb a penész ellen?


Nagyon fontos, hogy az ózonos kezelés vegyszermentes eljárás, ugyanakkor a leghatékonyabb a penészgombák elpusztításában. Az ózon nem csak a látható penészt pusztítja el, hanem kiírtja a penészgomba spóráit a helyiség minden pontján és a levegőben is, ezzel megakadályozza a szaporodásukat, és megszünteti a penészgombaspórák egészségre káros hatását. A kifejlett - moha szerű - penésztelepekkel szemben az ózon hatása látványos, a penész elpusztul, kifehéredik, porózussá válik és egyszerűen letörölhető. Rendszeres ózonkezelés a penészgomba számára ideális környezetben is képes visszatartani a penész elszaporodását. Az ózonos kezelés nem igényel semmilyen előkészületet, vagy a helyiség kipakolását.



Mit kell tenni a penészmentesítés után?

Az ózonos penészmentesítés után garantáltan higiénikus lesz a környezet, azonban a penészfolt a falon megmaradhat mert a penészgomba festékanyaga elszínezheti a falat. Ezt próbálja meg enyhe tisztítószeres vízzel eltávolítani.



A penészfoltok helyi kezelése nem megoldás!

A penészesedés legnagyobb egészségügyi veszélyét a penészspórák jelentik amelyek jelen vannak a helyiség minden pontján. Ha csak a foltot pusztítja el, akkor a veszély ugyanúgy megmarad, csak átmenetileg nem látható. Az ózonos kezeléssel nem csak a falon lévő penészfolt pusztul el, hanem a helyiség levegőjében lévő penészspórák is.


A penész ellen vegyszerek használni annyit tesz mint kicserélni az egyik káros anyagot egy másikra.

Hogyan történik?

Az ózonos fertőtlenítő eljáráshoz egy mobil ózongenerátort helyezünk el a helyiségben, ami a beállított paramétereknek megfelelően elvégzi az ózonos fertőtlenítést, szagtalanítást.


Nincs szükség a helyiség kipakolására, a bútorok elmozdítására. A kezelés időtartama a helyiség méretétől függően 30-120 percet vehet igénybe.